Stav rozepsaných povídek:

I'm just gonna hurt you- 0%
Nová budoucnost II 4.kapitola- 75%
Aktualizováno: 18.8.2017


Prázdninová knižní výzva- Hunger games: Aréna smrti

17. srpna 2015 v 22:22 | CherryPie |  Články

Hunger games: Aréna smrti

Suzanne Collinsová


Asi před vámi právě leží důvod, proč jsem ještě nezveřejnila těch několik kapitol k rozepsaným povídkám. Četla jsem :) Všechno ale míním dohnat. Prozatím si alespoň užijte moje povídáníčko o prvním dílu Hunger games a klidně přispějte i vlastním názorem, budu moc ráda. Kdo neví, o co jde (o čemž pochybuju) určitě si rád jako obvykle přečte anotaci:

První díl distopické sci-fi trilogie je umístěn v budoucnosti ve státě Panem, který vznikl na území dnešních Spojených států amerických. Hlavní město Panemu je Kapitol, které si každý rok nechává posílat 2 mladé lidi od 12 do 18 let ze všech 12 krajů, které k Panemu patří,aby se porvali v aréně, ze které vyjde pouze jeden. Ten bude vítězem. Příběh vypráví 16 letá Katniss Everdeen, které osud připravil nejednu překážku, se kterou se bude muset potýkat.
Jako vždycky, přiznám to narovinu: nejprve jsem viděla film. Měla jsem původně v plánu číst první knihu, problém byl v tom, že jsem se tuto sérii rozhodla začít několik dnů po přečtení Harryho Pottera. Myslím, že všichni potterheads tohle znají. Tehdy jsem byla prostě po přečtení HP série trochu smutná, protože mi Harry hrozně chyběl a měla jsem plnou hlavu hlavní zápletky, takže jsem Hunger games četla jen proto, abych mohla říct, že něco čtu. Nedalo se to vydržet dlouho a přestala jsem s tím. Pak jsem jednou narazila na HG film a řekla jsem si, že se na film podívám, protože ten trvá jen několik hodin, ale knihu čtu den a více. Plán byl takový, že pokud z toho budu úplně odvařená, knihu si přečtu. Příběh se mi vážně libíl, ale pořád tam někde byl Harry a já raději dala přednost čtením fanfikcí.
Postupem času jsem shlédla všechny díly, které jsou momentálně dostupné a nedávno jsem čirou náhodou narazila na knížku v knihovně. Říkám si, proč ne?
Přestože jsem kousek knihy četla už dávno, pořád si ji dobře pamatuji, takže jsem úvodní pasáže přeskočila. Nejvíc jsem byla zvědavá (a možná proto jsem knihu začla číst) na podobnost s filmem. Jedna moje známá, která je mimochodem fanynkou až za hrob, tvrdí, že film je dobrý, ale v knize je toho víc. Tak nějak jsem po celou dobu čtení myslela právě na ni a na její prohlášení, se kterým jsem se teda vůbec neztotožňovala. Myslím, že celý fandom HG, do kterého jsem dokonce spadla i já, by měl být s filmem více než spokojený, protože je na 95% úplně přesný. Samozřejmě někomu se to takhle přesné vůbec nelíbí a nad tím se celkem vždycky zasměju. Když film není stejný jako kniha, fanoušci se bouří proti režii a když je film přesný, fanoušci si stěžují, že je nemá co překvapit. Vyhovět všem asi nelze.
Při shlednutí filmu jsem se věnovala jen tomu, jak to všechno dopadne, protože se přiznám, filmový fajnšmekr nejsem. Po přečtení knihy jsem si ale začínala uvědomovat plno věcí. Například to, jak moc na nás působí média. Co všechno před námi skrývají reality show a podobně a co si musí prožívat lidi v zákulisí. Kdybychom se na chvíli přenesli do role obyvatelů Kapitolu, viděli bychom dva zamilované lidi, tragické milence, ale jako čtenáři vidíme hlavní hrdinku s rozpolcenými pocity, hrající divadýlko jen aby přežila. Když se nad tím zamyslím, jak moc se od Kapitolanů lišíme my? Být v jejich kůži, určitě se taky rozplývám nad tím románkem a ani ve snu by mě nenapadlo myslet si, že tohle přestírají.
Pak je tu celkem překvapivá skutečnost vztahu Katniss a Peety. Jako čtenář už jsem měla možnost setkat se s různými páry, ale tenhle něčím vyniká, přestože se to moc nezdá. Všimli jste si, že v normálním partnerském vztahu je to vždycky muž, kdo chrání ženu, v tomto případě loví zvířata a má trochu větší slovo? V HG je to podle mě trochu naopak. Tady je to právě Katniss, která se staví do role toho charizmatičtějšího. Jeden z mnoha jednoduchých příkladů třeba když šli na lov. Peeta sbíral bobule, zatímco Katniss lovila. Na konci taktéž řekl Haymitch raději Katniss, že je něco špatně než Peetovi, protože věděl, že se o to Katniss postará lépe. V jiných knihách bych se totiž zatím setkala s Katniss povahově stejnou jako Peeta a s Peetou, který je povahově jako Katniss. Přijde mi to rozhodně zajímavé a celkem jsem byla zvědavá, jak se to bude vyvíjet. I tak, přestože proti Peetovi nic nemám, stavím se na stranu Hurikána. Jak že to tedy křičí na premiérách američtí fanoušci? Team Gale? Ano, rozhodně jsem team Gale :)

Film online ke shlédnutí zde.
Trailer:


Knižní série: Hunger games: Aréna smrti
HG: Vražedná pomsta
HG: Síla vzdoru
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama