Stav rozepsaných povídek:

I'm just gonna hurt you- 0%
Nová budoucnost II 4.kapitola- 75%
Aktualizováno: 18.8.2017


Prázdninová knižní výzva: Levá ruka Boží

10. července 2015 v 19:03 | CherryPie

Levá ruka Boží

Paul Hoffman

Druhá kniha z Prázdninové knižní výzvy. Nutno podotknout, že jsem na knihu narazila náhodně, nic jsem od ní nečekala a proto se na ni mohu dívat jinak než třeba na Krev polobohů. Pro začátek anotace:

Cale je jedním z tisíců chlapců, kterých se zmocnili fanatičtí a krutí vykupitelé a v naprosté izolaci je připravují na válku proti rouhačským antagonistům.
S neobyčejně zmužilým, ale zároveň velmi uzavřeným čtrnáctiletým hochem má podle všeho zvláštní plány jeden z nejvlivnějších vykupitelů - lord vojevůdce Bosco. Jednoho večera Cale náhodou spatří lorda dohlížitele Picarba, jak pitvá ještě živou dívku, a šokován jeho bestiálním počínáním jej zabije a zachrání jinou dívku jménem Riba.Co k téhle knize říct? Mám z ní takové zvláštní pocity, ale v dobrém slova smyslu. Řeknu to zcela upřímně, kniha mě zaujala poprvé názvem a obálkou. Jak už jsem psala někde v úvodu Prázdninové knižní výzvy, mám slabost pro tajemné postavy a když jsem se podívala na obálku knihy, nešlo to jinak než ji nevzít. Tajemná postava v kápi s mečem? To beru. Samozřejmě, knihy by se podle obálky neměly vybírat, ale já se za tuhle svoji chybu nestydím.
I po přečtení anotace jsem si prostě řekla: Ano, to by mohlo být ono. Cale je tam popisován jako uzavřený čtrnáctiletý hoch a takové postavy já prostě žeru. A po přečtení knížky ho zbožňuju ještě víc.
Cale je hodně zajímavá postava, ke které mám neustále plno otázek a proto si myslím, že se bude v dalších dílech knihy jeho charakter ještě rozvíjet. Líbí se mi, že nikdy nevím, co zrovna udělá a všimla jsem si, že i postavy z knihy s tím mají úplně stejný problém. Myslím, že Cale se přes svoji brutální povahu snaží dělat i správné věci, které však vedle brutalit až tak nejsou vidět.

Celkový děj knihy byl taky hodně zajímavý. Na začátku jsem se sice trochu nudila, ale jen co hlavní hrdinové utekli z kláštera, to začalo být zajímavé. Taky jsem byla celkem zvědavá na to, co hodlá Bosco s Calem udělat, když jej zakázal zabít, i přes to, co všechno v klášteře při útěku provedl. Později, když vyšla najevo ta příhoda s důlkem v lebce (heh, zní to celkem vtipně, co?) jsem tak nějak nechtěla věřit tomu, že by Vykupitelé investovali tolik do toho, aby dopadli jen nějakého kluka, který je vyjmečný bojovník. Nakonec se sice ještě ukázalo, že Cale je výborný taktik a celou vojenskou taktiku vykupitelů sám vymyslel, ale to mi ještě taky přišlo divné. Celou knihu jsem si tak lámala hlavu nad tím, co může být Cale za tak zvláštní dítě a čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc jsem byla naštvaná. Závěrečnou bitvu mezi Vykupiteli a Materazzii jsem si ale užila. Vykupitelů bylo hodně málo a Materazziové si moc věřili, už tehdy mi bylo jasné, že tohle skončí katastrofou pro Calovu stranu, tedy Materaziie. V průběhu bitvy, když se Cale rozhodl zakročit, jsem se modlila, ať to autor nepokašle tím, že dá Calovi nějakou superschopnost, kterou bude moct použít jen v těch správných chvílích, např. při záchraně přátel a tak. Prostě jsem měla strach, že někde uprostřed té bitvy bouchne jako časovaná bomba a buď všechny nepřátelé zabije nějakou supermagií nebo ho chytne amok a on bude bojovat, dokud nezabije posledního Vykupitele a tramtadá je tu hrdina Cale, máme krásný happy end. Děkuji autorovi, že to neudělal. Bitva dopadla, tak jak se dalo čekat. Vykupitelé vyhráli a já byla příjemně překvapená. Město, do kterého Cale uprchl, obsadili a Cala si našel Bosco a tehdy přišel můj čas, kdy bylo vysvětleno, proč po Calovi tak šel. U téhle situace jsem se škodolibě smála. Ano, ano jen si Cala vemte zpátky do kláštera na převýchovu, jakožto nově jmenovaná Levá ruka Boží vám všem podřízne krky! Jak to Bosco strašně nedomyslel se dozvím v příští knize, kterou si nechci půjčovat ani v knihovně, protože ji chci mít prostě doma!

Samozřejmě, pro romantické duše je tu taky něco. Je tu totiž jistá Arbell, která by si dala Cala k snídani stejně jako já, což celý děj, který je celkem brutální, zpříjemňuje.
Kleista a Henriho, Calovy spoluutečence jsem tak nějak překousla, protože byli zatraceně nudní. Ribu, zachráněnou dívku, jsem měla celou knihu, jak se říká, na háku a pasáže s ní šly jedním uchem tam, druhým ven. Koho zajímá, jak uměla skvěle líčit a blablabla, radši tam hoďte zase na chvilku našeho malého hrdlořeze Cala.
IdrisPukke, ten chlap s divným jménem, tak jsem si ho pamatovala na začátku. Hodně se s Calem potkávali a nakonec se IdrisPukke stal něco jako jeho mentor. Každý úžasný hrdina přece nějakého potřeboval, ne?

Ke konci bych si ještě chtěla trochu rýpnout, jestli dovolíte. Jedná se o Cala a Arbell. Jejich vztah je po nějaké době celkem hodně vášnivý a když nad tím uvažuju, trochu se musím smát. Buď si to nepamatuju nebo to v knize nebylo, ale nevím kolik má Arbell let (já si ji předtavovala stejně starou jako Cala). ale co vím jistě je, že Cale má čtrnáct. Hmm, chápu, že jsme v trochu jiné době, ale ve čtrnácti spát se ženskou? No, u nich v Memphisu je to asi úplně normální .

Jinak, celá série: (neříkejte, že ty obálky nejsou dokonalé)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama