Stav rozepsaných povídek:

I'm just gonna hurt you- 0%
Nová budoucnost II 4.kapitola- 75%
Aktualizováno: 18.8.2017


Prázdninová knižní výzva- Bohové Olympu: Krev polobohů

2. července 2015 v 21:26 | CherryPie |  Články

Bohové Olympu: Krev polobohů

Rick Riordan

První knížka z Prázdninové knižní výzvy. Tak trochu myslím, že bylo jasné, že začnu právě s touhle protože je to poslední díl celých dvou sérií a to napětí jsem prostě nevydržela.
Na začátek bych dala anotaci, ať si trochu připomeneme o co vlastně jde.

Sedm polobohů včele s Percym čeká poslední a nejtěžší boj. Giganti, obludní pomocníci bohyně Gaiy, jsou připraveni zničit hrdiny z Velkého proroctví a s nimi i celý svět.
Tábor polokrevných je obklíčen římskými jednotkami a hordami nestvůr. Nutně potřebuje pomoc, ale ta je až na druhém konci světa. Obří socha Athény Parthenónské by mohla válku mezi Řeky a Římany zastavit a polokrevné usmířit. Míří ale kamenný kolos na správné místo, a hlavně, bude tam včas? Zbývá jen pár dnů. Pomstychtivá matka země Gaia se probírá z dlouhého spánku a k probuzení jí chybí jediné - krev dvou polobohů, krev Olympu!
Pokud bych měla být upřímná, tak mě kniha zklamala. Zbožňuju celou sérii, ale tenhle poslední díl mi asi moc nesedl.
Jako první co mě zarazilo, bylo to, že v knize není ani jedna kapitola z pohledu Percyho ani Annabeth. To už jsem začínala mít neblahou předtuchu něčeho špatného. Ale četla jsem dál.
Celou knihu vlastně začínal Jason, kterého já teda nikdy neměla moc v oblibě. Hned na začátku se mu to pěkně zvrtlo a to jsem děkolovala autorovi za to, že taky nechal úzažného Jasona Grace něco pokazit. Avšak postupem času, čím dál jsem postupovala knihou, utvořila jsem si na Jasona takový nějaký neutrální názor a celkem ho brala.
Pak Piper a Hazel, pro mě celkem nevýrazné postavy v tom všem. Já vím, že je těžké udělat postavy zajímavými, když je v celé druhé sérii sedm hlavních postav a dokud byli v prvních dvou dílech rozděleni po třech, docela se to autorovi i dařilo. Jenomže když se ve třetím dali dohromady už prostě nemůže mít každá postava prostor, jaký by si zasloužila.
Teď, když jsme se dostali k těm prostorům bych chtěla připomenout to, co mě na celé knize zklamalo nejvíc. Překvapivě to byl Percy. Už od samého začátku, od prvního dílu první série jsem byla zapáleným Percyho fanouškem. To všechno, co dokázal, jaký měl smysl pro humor a podobněe jsem si nesmírně oblíbila a mezi všemi sedmi hlavními postavami byl můj favorit. O to horší je poslední díl, ve kterém čekáte nějaký naprosto legendární konec, který dá všem knihám nějakou pořádnou tečku, a místo toho se dočkáte, jak musí Percyho tahat z průšvihů, jak Percy umírá ale zachrání ho dokonalý pan Grace... Přišlo mi to, jakoby se autorovi za celou tu dobu znechutil a on ho teď nějak trestal. Percy rozhodně neměl v poslední knize tolik prostoru kolik by si zasloužil a pro mě, jakožto Percyho fanouška, to bylo utrpení.
Jedním z plusových bodů pro knihu jsou ale kapitoly z pohledu Nica di Angela. Hned po Percym je Nico můj druhý oblíbenec a byla jsem moc ráda, když jsem mohla číst za něj. Co měla ale zklamalo, byl jeho vztah k Percymu, a to hlavně když celou knihu čtete jeho myšlenky ohledně Percyho a pak najednou na konci knihy jakoby mávnutím kouzelného proutku je všechno pryč a Nico už k Percymu nic necítí. Taky jsem pěkně zírala na to, že mu o svých pocitech řekl, protože si myslím, že tohle by Nico asi jen tak neudělal a už vůbec ne tak, jak to bylo v knížce.
Jedním z momentů, na které jsem celou knihu čekala, byl příběh Lea a Kalypsó. Od toho jsem upřímně taky čekala trochu víc. Těšila jsem se hlavně na okamžiky, kdy Leo představi Kalypsó všem ostatním a taky jsem byla zvědavá, co řekne na Percyho (3.díl první série, víte co myslím?). Bohužel jsem se nedočkala a budu si na tohle muset najít nějakou fanfikci nebo si něco vlastního napsat.
Co se týče té poslední bitvy s Gaiou, čekala jsem, že se zapojí všech sedm postav, což by bylo doopravdy složité, ale takhle mi to připadalo jakoby všichni mimo Lea, Jasona a Piper byli přehlíženi. Frank mohl taky udělat plno legendárnějších věcí s těmi svými schopnostmi měnit se v různá zvířata.
Nejspokojenější jsem zatím s postavou Reyny a přiznám se, že jsem ve třetím díle trochu brblala, proč není s Jasonem, protože Piper taky nějak zvlášť nemusím.
Kdybych měla ještě shodnotit chvilkovou bitvu mezi Řeky a Římany, bylo to taky nic moc. Upřímně řečeno, konec první série se mi líbil daleko víc. Trochu si myslím, že tu velkolepost pokazilo až příliš mnoho postav, kterým musel dát autor prostor a tak nezbylo místo na něco pořádného. Já mám pro velkolepé konce slabost a tenhle jsem si ničím moc nezapamatovala.
Moc se omlouvám, jestli jsem tímhle někoho naštvala, ale takhle jsem se u knihy cítila a raději budu dál číst předchozí díly, protože ty byly naprosto nezapomenutelné :)

Jinak, kdo by chtěl i přes mojí ve většině kritickou recenzi se čtením Percyho začít, rozhodně knížky doporoučuju. Celou sérii doslova zbožňuju, až na tenhle poslední díl, bohužel.
1.série
Percy Jackson: Zloděj blesku
PJ: Moře nestvůr
PJ: Prokletí Titánů
PJ: Bitva o labyrint
PJ: Poslední z bohů

2.série
Bohvé Olympu: Proroctví
BO: Neptunův syn
BO: Znamení Athény
BO: Hádův chrám
BO: Krev polobohů

Dokonce byly natočeny i dva filmy. Avšak upozorňuju, že jsou úplně jiné. Ne tak jiné, jak to bývá zvykem u filmů podle knižních předloh, ale odlišují se i dějově. Já myslím, že jsou perfektní a i přes nespokojené názory čtenářů se mi moc líbily. Hlavně vztah Percyho s jeho otcem, který byl v prvním dílu knihy takový nějaký :)
Online ke shlednutí: zde
Trailer k prvnímu dílu filmu:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama